Zachód słońca nad Zalewem Wiślanym we Fromborku.
Wiele razy jeździmy gdzieś, nawet daleko, aby uwiecznić na zdjęciach jakiś ładny krajobraz na tle zachodzącego słońca. Często bywa, że człowiek wraca bez zdjęć, ponieważ pogoda bywa fotograficznie nieprzewidywalna. Są też momenty, że warunki nas zaskoczą. Trzeba wtedy mieć przy sobie aparat fotograficzny i być w ciekawym miejscu. Wiem, że każdy kto robi zdjęcia w plenerze, często bywa w takiej sytuacji.
Zalew Wiślany to zatoka Morza Bałtyckiego o powierzchni 838 km2. Stanowi on część Zatoki Gdańskiej odciętej przez Mierzeję Wiślaną.
Długość zalewu wynosi 90,7 km z czego 35 km na terenie Polski. Zalew jest połączony z Morzem Bałtyckim przez Cieśninę Piławską znajdującą się na terenie Rosji i od niedawna sztucznym przekopem w Polsce. Szerokość Zalewu Wiślanego wynosi od 6,8 do 13 km. Największe rzeki wpływające do zalewu: Pregoła, Pasłęka, Elbląg, Nogat, Szkarpawa i Świeża.
Frombork / niem. Frauenburg to małe warmińskie miasteczko położone na wzgórzach, nad południowym brzegiem Zalewu Wiślanego. Najważniejszym i najcenniejszym miejscem we Fromborku jest Wzgórze Katedralne, którego główną budowlą jest gotycka Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja. Frombork nierozerwalnie związany jest z postacią Mikołaja Kopernika, który mieszkał tutaj od 1510 roku aż do swojej śmierci w 1543 roku.
Zobacz też:
Dziękuję za komentarz