Głuszyca i okolice

Głuszyca / do 1945 Wüstegiersdorf. Pięknie położone dolnośląskie miasto nad rzeką Bystrzycą, otoczone malowniczymi górskimi pasami Sudetów Środkowych. Głuszyca znana jest z pięknych krajobrazów, zabytków, a przede wszystkim - podziemnego miasta z okresu II wojny Światowej. Jednak przedstawiając na moich fotografiach to miasto, w pierwszej kolejności chciałbym skupić uwagę na jego architekturze i zabytkach. Głuszyca to młode miasto, prawa miejskie otrzymało dopiero w 1962 roku.

fot. 640 Głuszyca

Głuszyca jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej w skład której wchodzą wsie: Głuszyca Górna, Grzmiąca, Kolce, Łomnica oraz Sierpnica.

Rozwój miejscowości ściśle związany jest z przemysłem włókienniczym, który rozwijał się już od XVII wieku. Pod koniec XVIII wieku Głuszyca była już dość dużym ośrodkiem włókienniczym. W 1852 roku założono tkalnię, która po wojnie znana była pod nazwą Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Piast". Była również miejscowością turystyczną jako dobry punkt wyjściowy na szlaki turystyczne Gór Suchych i Sowich. W każdej, z okolicznych wsi, istniały gospody wraz z miejscami noclegowymi. Istniały również schroniska dla turystów.

fot. 699 Gospoda Sudecka w Głuszycy
fot. 698 Gospoda Sudecka w Głuszycy
fot. 702 Głuszyca

Kolejne trzy zdjęcia to dawna gospoda "Pod Jeleniem" w Głuszycy. Znajduje się w centrum, przy głównej drodze biegnącej przez miasto. Ten zabytkowy budynek pochodzi z lat 1768-1774 i został wybudowany w stylu barokowym. Jest to budowla na rzucie prostokąta z dodaniem traktu od tyłu, Część piętrowa posiada drewnianą konstrukcję szkieletową o ciekawym układzie belek. W budynku zachowały się oryginalne kamienne portale oraz parterowe opaski okienne. Niestety, od wielu lat obiekt jest nieużywany i z roku na rok jego stan jest coraz to gorszy.

fot. 1152
fot. 1153
fot. 1151

(zdjęcie)

Na zdjęciu powyżej to tzw. Willa fabrykanta w Głuszycy / Villa Kuffmanna. Budynek powstał w 1894 rok w stylu eklektycznym. Pierwotnie otaczał go rozległy park które obecnie funkcjonuje jako ogródek jordanowski. Obiekt posiada narożną okrągłą wieżę oraz kolumnowy portyk.