Ruiny pałacu w Wierbce. Na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ukryte są ruiny pałacu. Dawna rezydencja rodu Moesów, choć dziś popadła w ruinę, wciąż zachwyca swoją architekturą i bogatą historią, stanowiąc fascynujący punkt na mapie województwa śląskiego.
Historia
Pałac w Wierbce został wzniesiony w 1889 roku z inicjatywy Aleksandra Moesa, bogatego przemysłowca i filantropa. Zbudowany w stylu eklektycznym, łączącym elementy neorenesansowe i neoklasycystyczne, zachwycał swoim rozmachem i elegancją. Pałac otaczał rozległy park krajobrazowy, w którym do dziś zachowały się stare drzewa, będące świadkami dawnej świetności tego miejsca.
Tragiczny los rezydencji
Niestety, pałac w Wierbce nie zaznał zbyt długiego rozkwitu. Po II wojnie światowej majątek Moesów został znacjonalizowany, a sam pałac przeszedł w ręce nowych właścicieli. W latach 80-tych XX wieku w rezydencji utworzono ośrodek odwykowy dla narkomanów, jednak jego działalność trwała krótko. W styczniu 1987 roku wybuchł tu tragiczny pożar, który doszczętnie strawił budynek. Silny mróz uniemożliwił strażakom ugaszenie ognia, a ocalałe z pożaru mury pałacu zostały z czasem rozkradzione.
Zabytek wart odwiedzenia
Choć dziś z pałacu w Wierbce pozostały jedynie ruiny, wciąż jest to miejsce warte odwiedzenia. Malownicza sceneria parku, z widokiem na popadające w ruinę mury pałacu, robi ogromne wrażenie. Spacer pośród ruin pozwala wyobrazić sobie dawny splendor rezydencji i poczuć atmosferę minionych czasów.
Jeśli szukasz miejsca niezwykłego, pełnego tajemniczej atmosfery i skłaniającego do refleksji, to ruiny pałacu w Wierbce z pewnością Cię oczarują. Pamiętaj jednak, że jest to teren prywatny i niezabezpieczony, należy zachować ostrożność podczas zwiedzania. MAPA
Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl
lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe
Dziękuję za komentarz