Ruiny Zamku Cisy

Ruiny Zamku Cisy / Zeisburg. Zwiedzając Dolny Śląsk, warto zajrzeć w to miejsce. Zamek o którym pierwsze informacje pojawiają się w 1327 roku. Znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego nad malowniczą doliną rzeki Czyżynki.

 

Zamek Cisy
fot. 1143

 

Trochę historii. Zamek Cisy / Zeiskenburg został zbudowany prawdopodobnie przez księcia Bolka I, w celu ochrony ważnego szlaku handlowego z Wrocławia do Pragi. Po raz pierwszy wzmiankowany w dokumencie z 1242 roku. W pierwszej połowie XIV wieku rządzili nim baronowie-rozbójnicy, dlatego w 1355 roku został zdobyty przez księcia Bolka II. W 1429 zamek został kupiony przez Ulricha von Czettritz. Następnie w 1466 roku został częściowo zniszczony przez wojska husyckie. Po tym został odbudowany i powiększony o przedzamcze zachodnie. W 1466 roku należał do Hansa von Czettritz, którego potomkowie w drugiej połowie XVI wieku rozbudowali zamek w twierdzę. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1634 roku zamek został spalony przez Szwedów. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. Od 1655 r. jego właścicielką była Susanne von Sauermann z domu Czettritz. W 1719 r. odkupił go Christoph Friedrich, hrabia Stolberg-Wenigerod. Następnie obiekt przeszedł w ręce hrabiego von Zieten ze Strugi, który w 1833 r. oczyścił teren zamku z drzew i krzaków. Następni właściciele niezbyt przejmowali się ruinami, z których okoliczni chłopi czerpali materiał budowlany. W XIX wieku nastąpił powrót zainteresowania się pozostałościami zamku, które teraz stały się miejscem licznych wycieczek. W następnych latach zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1927 roku Walter Brehmer w Wałbrzycha podjął prace konserwatorskie, podczas których zabezpieczono teren. Zrekonstruowano wówczas bramę i wieżę. Po II wojnie światowej obiektem opiekowali się harcerze, a w 1961 Cisy zabezpieczono jako trwałą ruinę.

 

 

Ruiny Zamku Cisy na Dolnym Śląsku
fot. 1140

 

Budowa. Zamek właściwy założono na planie czworoboku o wymiarach ok. 22 × 28 m. Do jego budowy użyto głównie piaskowca. Mur obronny, z bramą w kurtynie północno-zachodniej, wzmocniony był w narożnikach skarpami. Wewnątrz muru znajdował się budynek mieszkalny o co najmniej dwóch kondygnacjach. W narożniku południowo-wschodnim powstał stołp o średnicy ok. 10 m. Zamek właściwy otoczony był murem zewnętrznym, za nim od wschodu i zachodu usytuowano przedzamcza zabezpieczone dodatkowym murem z łamanego kamienia. Wjazdu do zamku broniła wschodnia brama, poprzedzona szyją i mostem na fosie. // źródło: wikipedia.org //

 

Zamek Cisy
fot. 1137

Turystyka. Ruiny zamku Cisy są coraz chętniej odwiedzane przez turystów. Leżą zaledwie 3 km na zachód od bardzo popularnego i znanego zamku Książ. Od niedawna pojawiły się tablice informujące o dojeździe do ruin oraz asfaltowa droga dojazdowa od strony przysiółka Cisów. Z powodu braku parkingów, miejsce to na szczęście jest omijane przez masową turystykę autokarową, dominującą w Książu. Cisy osiągalne są jedynie dla turystów pieszych, rowerowych i przyjeżdżających własnym samochodem.

 

Zamek Cisy
fot. 1144 Zamek Cisy

 

Dalsza część po reklamie

 

 

Ruiny Zamku Cisy koło Wałbrzycha
fot. 1138

 

 

Zamek Cisy
fot. 1142

 

 

Ruiny Zamku Cisy na Dolnym Śląsku
fot. 1139

 

 

Ruiny Zamku Cisy koło Wałbrzycha
fot. 1141

 

Zobacz też:

0 0 głosów
Twoja ocena
Subscribe
Notify of

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze