Ruiny Zamku Cisy / Zeisburg. Zwiedzając Dolny Śląsk, warto zajrzeć w to miejsce. Zamek o którym pierwsze informacje pojawiają się w 1327 roku. Znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego nad malowniczą doliną rzeki Czyżynki.
Trochę historii. Zamek Cisy / Zeiskenburg został zbudowany prawdopodobnie przez księcia Bolka I, w celu ochrony ważnego szlaku handlowego z Wrocławia do Pragi. Po raz pierwszy wzmiankowany w dokumencie z 1242 roku. W pierwszej połowie XIV wieku rządzili nim baronowie-rozbójnicy, dlatego w 1355 roku został zdobyty przez księcia Bolka II. W 1429 zamek został kupiony przez Ulricha von Czettritz. Następnie w 1466 roku został częściowo zniszczony przez wojska husyckie. Po tym został odbudowany i powiększony o przedzamcze zachodnie. W 1466 roku należał do Hansa von Czettritz, którego potomkowie w drugiej połowie XVI wieku rozbudowali zamek w twierdzę. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1634 roku zamek został spalony przez Szwedów. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. Od 1655 r. jego właścicielką była Susanne von Sauermann z domu Czettritz. W 1719 r. odkupił go Christoph Friedrich, hrabia Stolberg-Wenigerod. Następnie obiekt przeszedł w ręce hrabiego von Zieten ze Strugi, który w 1833 r. oczyścił teren zamku z drzew i krzaków. Następni właściciele niezbyt przejmowali się ruinami, z których okoliczni chłopi czerpali materiał budowlany. W XIX wieku nastąpił powrót zainteresowania się pozostałościami zamku, które teraz stały się miejscem licznych wycieczek. W następnych latach zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1927 roku Walter Brehmer w Wałbrzycha podjął prace konserwatorskie, podczas których zabezpieczono teren. Zrekonstruowano wówczas bramę i wieżę. Po II wojnie światowej obiektem opiekowali się harcerze, a w 1961 Cisy zabezpieczono jako trwałą ruinę.
Budowa. Zamek właściwy założono na planie czworoboku o wymiarach ok. 22 × 28 m. Do jego budowy użyto głównie piaskowca. Mur obronny, z bramą w kurtynie północno-zachodniej, wzmocniony był w narożnikach skarpami. Wewnątrz muru znajdował się budynek mieszkalny o co najmniej dwóch kondygnacjach. W narożniku południowo-wschodnim powstał stołp o średnicy ok. 10 m. Zamek właściwy otoczony był murem zewnętrznym, za nim od wschodu i zachodu usytuowano przedzamcza zabezpieczone dodatkowym murem z łamanego kamienia. Wjazdu do zamku broniła wschodnia brama, poprzedzona szyją i mostem na fosie. // źródło: wikipedia.org //
Turystyka. Ruiny zamku Cisy są coraz chętniej odwiedzane przez turystów. Leżą zaledwie 3 km na zachód od bardzo popularnego i znanego zamku Książ. Od niedawna pojawiły się tablice informujące o dojeździe do ruin oraz asfaltowa droga dojazdowa od strony przysiółka Cisów. Z powodu braku parkingów, miejsce to na szczęście jest omijane przez masową turystykę autokarową, dominującą w Książu. Cisy osiągalne są jedynie dla turystów pieszych, rowerowych i przyjeżdżających własnym samochodem.
Dalsza część po reklamie
Zobacz też:
Dziękuję za komentarz