Kopalnia uranu Podgórze

Kopalnia Podgórze jest to kopalnia rudy uranu, znajdująca się w Kowarach. Podziemia były eksploatowane w latach 1950–1958.  Wyrobiska znajdują się na północno – wschodnich zboczach Kowarskiego Grzbietu, w górnej części doliny Jedlicy, powyżej Kowar. Pierwsi turyści weszli do kopalni w maju 2011 roku, po tym jak rok wcześniej grupa pasjonatów wydzierżawiła kopalnię i odpowiednio przygotowała ją do ruchu turystycznego.

 

Kopalnia uranu PodgórzePoczątkowy odcinek sztolni

 

 

Kopalnia uranu w KowarachLicząca 1600 metrów podziemna trasa turystyczna jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania.

 

 

Kopalnia uranu w KowarachOdwiedzający byłą kopalnię uranu, chcący uwiecznić na zdjęciach podziemne wyrobiska, nie muszą płacić za robienie zdjęć!!!

 

 

Zwiedzając podziemia, przewodnicy opowiadają o historii górnictwa na tym terenie, mającej swój początek w XII wieku oraz o tajnej działalności Zakładów Przemysłowych R-1, znajdujących się w pobliżu.

 

 

Kowary kopalnia uranu

 

 

Kowary kopalnia uranuW kopalni znajdują się ekspozycje obejmujące m.in. narzędzia górnicze, mapy kopalni oraz unikatową kolekcję szkła uranowego.

 

 

Atutem tego miejsca jest brak stałego oświetlenia. Jedyne światło pochodzi z górniczych lamp, trzymanych przez odwiedzających kopalnię turystów.

 

 

Kowary kopalnia uranu PodgórzeSchody pomiędzy poziomami sztolni.

 

 

Kowary kopalnia uranu PodgórzeWidoczny zalany szyb górniczy o głębokości 244 metrów jest aktualnie najgłębszym miejscem do podziemnego nurkowania w Polsce. Najgłębsze nurkowanie odbyło się w nim w 2015 roku. Nurek osiągnął wówczas głębokość 157 metrów.

 

 

kopalnia uranuW latach 1971-1972 w sztolni nr 19a, w tych podziemiach, powstało inhalatorium radonowe. Należało ono do Uzdrowiska Cieplice. Z powodu braku funduszy zlikwidowano je w 1989 roku.

 

 

Kowary kopalnia

Zdjęcia zostały wykonane podczas zwiedzania kopalni wraz z grupą turystów więc nie było wystarczającej ilości czasu na to, by okiem obiektywu pochylić się nad wszystkimi detalami i jeszcze dokładniej uwiecznić to bardzo ciekawe miejsce.

 


Dolny Śląsk – Zobacz też:

 

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments