Pałac Miłków

Pałac Miłków, znajduje się u podnóża Karkonoszy w miejscowości Miłków na Dolnym Śląsku. Jest to zabytkowy obiekt, który zachwyca swoją neobarokową architekturą.

Historia. Jego historia sięga XVII wieku, kiedy to został wzniesiony przez Carla Heinricha von Zierotina. Po pożarze w 1768 roku, pałac został odbudowany przez hrabiego Johanna Nepomucena Lodron-Laterano, który nadał mu klasycystyczny wystrój elewacji oraz założył otaczający go park. W XIX wieku, rodzina Matuschk wprowadziła kolejne zmiany, modernizując układ i wystrój wnętrz. Ostatnimi właścicielami przed 1945 rokiem była rodzina von Schmettau. Po II wojnie światowej pałac pełnił funkcję domu wypoczynkowego oraz domu opieki.

Architektura. Bryła pałacu zachwyca symetrią i elegancją. Trzy skrzydła tworzą kształt litery U, z centralnym ryzalitem zwieńczonym tympanonem. Fasada zdobiona jest bogatym detalem architektonicznym – boniowaniem, uszatymi obramowaniami okien, pilastrami i kartuszami herbowymi. Mansardowy dach z lukarnami dopełnia majestatyczny charakter budowli.

Dzisiaj Pałac Miłków służy jako hotel i restauracja. Otoczony jest dwustuletnim parkiem z zabytkowym drzewostanem i stawami rybnymi.

 

Pałac Miłków
fot. 261 Pałac Miłków

 

ZOBACZ NA MAPIE


Dolny Śląsk – Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments