Świątynia Wang w Karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu jest to ewangelicki kościół parafialny ulokowany na zboczu Karkonoszy. Nazwa jego pochodzi od miejscowości Wang w Norwegii, z której został przeniesiony w 1842 roku do Karpacza.
Kościół został zbudowany z sosnowych bali na przełomie XII i XIII wieku. Powstał jako jeden z około tysiąca norweskich kościołów klepkowych – stavkirke. Do dziś przetrwało tylko kilkadziesiąt takich świątyń.
Budowla ta miała być na początku eksponatem w berlińskim muzeum, ale dzięki hrabinie Fryderyce von Reden z Bukowca, znalazła swoje miejsce na Śląsku. Położenie kościoła wyznaczył dyrektor sobieszowskiego zarządu dóbr rodu Schaffgotschów. Wyliczył on najkrótsze czasy dojścia z poszczególnych miejscowości.
Wiele oryginalnych elementów kościoła nie nadawała się do użytku. Z Norwegii przewieziono tylko niewielką część jego fragmentów. Brakujące materiały dorabiano w trakcie budowy na podstawie rysunków. Do zrekonstruowanego kościoła dobudowano krużganki oraz wieżę. Wykonano okna w krużgankach i w ścianach wewnętrznych, których pierwotny kościół nie posiadał. Od 1844 roku świątynia Wang jest kościołem miejscowej parafii ewangelickiej.

 

Świątynia Wang w Karpaczu

 

Ciekawostką jest to, że konstrukcja kościoła Wang wykonana jest bez użycia gwoździ. Wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. We wnętrzu świątyni znajdują się oryginalne zdobienia i rzeźby. Obiekt podczas prac konserwatorskich, zgodnie z XIX-wiecznymi trendami, uległ znacznej rozbudowie. Wysoka kamienna dzwonnica, chroni drewnianą świątynię przed wiatrem od strony Śnieżki. Kościół posiada 3 dzwony – Owieczka Boża, Ojcze Nasz i Chwała Chrystusowi. 

 

Karpacz kościół Wang

 

 

 

Świątynia Wang w Karpaczu

 

 

Karpacz kościół Wang

 

 

fot. 272

 

Karpacz Świątynia Wang
fot. 271

Tekst na podstawie informacji z wikipedia.org

 


Zobacz też