Zamek Karpniki

Zamek Karpniki

 

Zamek w Karpnikach – niem. Vischbach, został zbudowany w XIV wieku. Był to budynek mieszkalny wraz narożną cylindryczną wieżą. W dokumentach z 1369 roku, wymieniany był jako własność Clercosa von Bolitz. Niewielki zamek został powiększony w 1475 roku. Składał się on wówczas z wieży oraz dwóch budynków połączonych murami, tworzących dziedziniec. Całość usytuowana była na otoczonej fosą sztucznej wyspie. W 1580 roku kolejny właściciel zamku rozpoczął całkowitą przebudowę obiektu w stylu renesansowym. Podczas przebudowy wzniesiono nowe skrzydła, odnowiono wieżę i zmodernizowano wnętrza. Prace zakończono w 1603 roku.
Po dokonywanych przez lata kilku przebudowach, obecny wygląd nadał mu w 1846 roku, niemiecki architekt Friedrich August Stüler. Właścicielem zamku był wówczas brat króla pruskiego, książę Wilhelm von Hohenzollern. Przebudowę dokonano w stylu neogotyku angielskiego. Powstał wtedy również romantyczny ogród w stylu angielskim.
Po II wojnie obiekt został zaniedbany. Remontu dokonano w 1962 roku, z przeznaczeniem na ośrodek wypoczynkowy. Niestety w 1973 roku zamek został opuszczony ze względu na zły stan techniczny. Przez następne lata z niepowodzeniem próbowano zagospodarować budynek. Poprzez liczne akty wandalizmu i grabieże, budowla coraz bardziej popadała w ruinę. W 2009 roku zamek wraz z przyległym terenem zakupiła prywatna firma, która za zadanie postawiła sobie jego rewitalizację i przywrócenie do dawnej świetności. Obecnie w tym pięknie odnowionym zamku mieści się hotel oraz restauracja.

 

Zamek Karpniki

 

Zamek Karpniki

 

Podoba Ci się któreś ze zdjęć? Nadawało by się jako obraz w Twoim domu lub pracy? Wyślij wiadomość do mnie, aby je nabyć.

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

 

Zamek Karpniki

 

 


Dolny Śląsk – Zobacz też:

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe