Zamek Leśna Skała w Szczytnie: Historia i Tajemnice
Zamek Leśna Skała, w miejscowości Szczytna na Dolnym Śląsku, to niezwykłe miejsce o bogatej historii i fascynujących tajemnicach. Choć często nazywany zamkiem, jest w rzeczywistości neogotyckim pałacem, który wznosi się na wzgórzu Szczytnik. Oto bliższe spojrzenie na tę charakterystyczną, niemal 200-letnią budowlę.
Historia Zamku Leśna Skała
Historia zamku sięga roku 1790, kiedy to z polecenia króla Prus Fryderyka Wilhelma II na Szczytniku wzniesiono niewielki fort. Miejsce to, choć nigdy nie odegrało znaczącej roli militarnej, z czasem przekształciło się w neogotycki zamek. W latach 1831-1837 ówczesny właściciel Szczytnej, major von Hochberg, wzniósł na miejscu fortu romantyczny pałac. Projekt tego wyjątkowego miejsca przypisuje się wybitnemu niemieckiemu architektowi Karlowi Schinklowi.
W 1842 roku właścicielem zamku został A. Bittner z Lubania, a od 1862 roku gen. hr. A. von Nostitz. To właśnie wtedy cesarz Fryderyk Wilhelm IV odwiedził to miejsce. W 1892 roku kolejnym właścicielem był B. Klein, który przeprowadził przebudowę zamku, umieszczając w dolnej kondygnacji wieży kaplicę.
W 1929 roku zamek nabyło zgromadzenie OO Misjonarzy Św. Rodziny, które utworzyło tu szkołę misyjną “Regina pacis”. W następnych latach w pobliskich skałach zaczęto realizować założenie kalwaryjne. W styczniu 1945 roku wojskowe władze z Wrocławia przywiozły do zamku rękopisy i inkunabuły z Biblioteki Uniwersyteckiej. 10 marca 1946 roku ostatni misjonarze z prowincji niemieckiej opuścili swoją siedzibę. W latach 50. XX wieku odezwali się misjonarze Św. Rodziny polscy, ale zostali zmuszeni do opuszczenia zamku, który przejęło państwo. W zamku umieszczono prewentorium dla dzieci, a następnie Państwowy Zakład Wychowawczy dla dzieci niedorozwiniętych. Kaplica zamkowa została przebudowana na kościół parafialny, a w pobliżu zamku mieści się dom misjonarzy Św. Rodziny.
Tajemnice i Dziedzictwo
Zamek Leśna Skała, wkomponowany w skały, znajduje się na prawie 3 hektarach terenu. Choć przez wiele lat był zaniedbany, obecnie zarządza nim Fundacja Leśna Skała, która otworzyła go dla zwiedzających. Warto odwiedzić to miejsce, aby poznać jego historię, tajemnice i piękno.
Zamek Leśna Skała reprezentuje styl neogotycki i jest budowlą czworoboczną, trzykondygnacyjną, flankowaną czterema narożnymi wieżami. Otacza go sucha fosa oraz mur obronny, na którym ponoć dawniej umieszczone były armaty. Zamek oferuje także punkt widokowy z widokiem na Obniżenie Dusznickie oraz kamienną drogę krzyżową z oryginalnymi płaskorzeźbami z piaskowca w skałach.
Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl
lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe
Zobacz też:
Dziękuję za komentarz