Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka / niem. Habelschwerdt /cz. Kladská Bystřice. Piękne miasto w Kotlinie Kłodzkiej, 16 km na południe od Kłodzka.

Jest to miasto z początku XIII wieku, w którym zachowały się średniowieczne fragmenty zabudowy obronnej oraz bardzo ciekawy układ urbanistyczny z tamtego okresu. Z okolic miasta podziwiać możemy piękne krajobrazy, ponieważ znajduje się ono pomiędzy Górami Bystrzyckimi a Masywem Śnieżnika.

 

Panorama Bystrzycy Kłodzkiej
Panorama Bystrzycy Kłodzkiej

 

Na rynku, stanowiącym centralną część Bystrzycy Kłodzkiej, stoi XIX-wieczny ratusz wybudowany na miejscu poprzedniego z XIV wieku. W centralnym punkcie rynku znajduje się zabytkowa figura Trójcy Świętej pochodząca z XVIII wieku, stworzona w stylu barokowym. Baszta Kłodzka jest pozostałością po dawnej bramie kłodzkiej rozebranej w 1843 roku. Budowla pochodzi z XIV wieku i była głównym wjazdem do miasta. Pochodząca z XIV wieku Brama Wodna – miejsce, gdzie pobierano opłaty od przyjezdnych za wejście do miasta. Następną ciekawą budowlą jest Baszta Rycerska, która także pochodzi z okresu budowy miasta. W 1843 roku przerobiono ją na dzwonnicę, ponieważ obok niej znajdował się zbór ewangelicki. Na uwagę zasługuje również umieszczony pośrodku Małego Rynku pręgierz z 1566 roku, wykuty w piaskowcu, potwierdza dawne uprawnienia sądownicze miasta. Zabytkowy kościół św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, wzmiankowany był już w 1336 roku. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie odbudowywany z powodu zniszczeń.

 

 

Bystrzyca Kłodzka panorama
Bystrzyca Kłodzka – panorama miasta

 

Obowiązkowym miejscem do którego należy się udać, to okolica mostu nad Nysą Kłodzką przy ulicy Kolejowej. Stojąc na nim, zobaczymy piękną panoramę całego miasta. Z tego miejsca już niedaleko jest do kamiennego mostu kolejowego, który też warto zobaczyć.

 

Rynek w Bystrzycy Kłodzkiej

 

Malowniczy, kamienny most na Nysie Kłodzkiej, został wybudowany w latach 1873-74. Posiada szerokość dla dwóch torów, lecz pociągi jeżdżą tylko jednym.

 

Zabytkowy most Bystrzyca Kłodzka
fot. 964. Pociąg przejeżdża przez zabytkowy, kamienny most w Bystrzycy Kłodzkiej.

 

Dalsza część po reklamie

 

Zobacz też

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe