Zamek w Będzinie
Jest to średniowieczna warownia obronna wzniesiona w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Obiekt powstał w systemie tzw. Orlich Gniazd na terenie Małopolski w odległości 4,5 km od granicy ze Śląskiem. Zamek znajduje się na wzgórzu nad Czarną Przemszą. Przez lata był wielokrotnie niszczony, odbudowany w 1956 roku. Obecnie znajduje się w nim muzeum i jest udostępniony do zwiedzania.
Historia
Zamek w Będzinie, położony na malowniczym wzgórzu nad Czarną Przemszą, jest jednym z najcenniejszych zabytków średniowiecznej architektury obronnej w Polsce. Jego historia sięga IX wieku, kiedy to na Górze Zamkowej wzniesiono pierwszy gród. W połowie XIII wieku, prawdopodobnie za panowania Bolesława Wstydliwego, powstała kamienna wieża, która przetrwała do dziś. W 1349 roku król Kazimierz Wielki dobudował do niej zamek, tworząc warownię, która miała bronić zachodniej granicy Polski przed najazdami.
Architektura
Zamek Będziński to gotycka warownia, która przeszła wiele przebudów. Pierwotnie składał się z zamku górnego otoczonego dwoma pierścieniami murów oraz dolnego z bramą wjazdową od strony północnej. Do surowej, gotyckiej bryły wprowadzono elementy pseudogotyckiej architektury podczas odbudowy w XIX wieku, takie jak krenelaże na murach i wieżach czy ceglane obramowania okien.
Dla turystów
Zamek w Będzinie to miejsce, które przyciąga turystów swoją bogatą historią i unikatową architekturą. Od wtorku do niedzieli, zwiedzający mogą podziwiać stałe wystawy, a latem uczestniczyć w koncertach muzycznych. Zamek jest również miejscem corocznych turniejów rycerskich, które ożywiają dawne tradycje.
Dla fotografów
Dla miłośników fotografii, Zamek w Będzinie oferuje niezliczone możliwości. Jego wspaniałe oświetlenie nocą, gotyckie detale architektoniczne i malownicze widoki sprawiają, że jest to idealne miejsce na niezapomniane zdjęcia. Warto również odwiedzić pobliski park na wzgórzu zamkowym, gdzie można znaleźć inspirację wśród starych drzew i spokojnych alejek.
Zobacz też:
Dziękuję za komentarz