Pałac w Jelczu-Laskowicach

Pałac w Jelczu-Laskowicach a dokładnie Zespół pałacowo-parkowy znajduje się w centrum dawnej wsi Laskowice. Otoczony jest parkiem, do którego prowadzą dwa żeliwne lwy będące symbolem rodu Saurma. Wieś od XIV wieku należała do rodziny von Prittwitz, którzy w 1558 roku wybudowali w tym miejscu zamek. Natępnie majątek znalazł się w rodzinie baronów, później hrabiów von Saurma Jeltsch, którzy w 1650r. przenieśli się tutaj ze zniszczonego zamku w sąsiednim Jelczu. Zamek został przebudowany w 1779 roku przez Johanna Franza von Saurma-Jeltsch.

 

Zespół pałacowo-parkowy w Jelczu-Laskowicach
fot. 789 Pałac w Jelczu-Laskowicach

 

Po II wojnie światowej mieściła się tutaj szkoła zawodowa i internat. W 1956r. wnętrza pałacowe zostały zaadaptowane na potrzeby Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa Polskiej Akademii Nauk. Poprzez przebudowę dokonano dużych zniszczeń wystroju  oraz układu wnętrz. W następnym czasie obiekt był częściowo użytkowany przez miejscowy Urząd Stanu Cywilnego. Obecnie znajduje się w nim siedziba Urzędu Miasta i Gminy oraz Oddział Banku.

 

Zespół pałacowo-parkowy w Jelczu-Laskowicach
fot. 791 Pałac w Jelczu-Laskowicach

 

Pałac w Jelczu-Laskowicach jest w stylu holenderskiego neorenesansu. Dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem. Dachy z lukarnami są pokryte łupkiem. W najstarszej, środkowej części pałacu, zachowały się mury parteru ze sklepieniami krzyżowymi i piwnice ze sklepieniami kolebkowymi. Główne wejście do pałacu prowadzi przez portyk podtrzymujący balkon z kamienną balustradą. Nad wejściem znajdują się dwa herby a na elewacji frontowej widnieje data 1886. Jest to rok, w którym dokonano przebudowy pałacu.  Główna elewacja z trójosiowym ryzalitem zwieńczona jest bogatym, dwukondygnacyjnym szczytem. Po bokach znajdują się dwie okrągłe, dwukondygnacyjne wieże. Nad bocznym wejściem od strony północnej znajduje się niewielki herb a pod nim data MDCCCLXIX, jest to najprawdopodobniej data dokonanej przebudowy.

 

Pałac w Jelczu-Laskowicach
fot. 792 Pałac w Jelczu-Laskowicach

 

Pałac otoczony jest parkiem z bogatym, kilkuset letnim drzewostanem, o powierzchni 6 ha. W 1737 roku posadzono w nim kilkanaście gatunków egzotycznych drzew i krzewów.  Były to tulipanowce amerykańskie, platany klonolistne, cyprysik Lawsona i magnolia. Z drzew występują tutaj buki, lipy drobnolistne, dęby, cisy, wiązy i jawory oraz graby.

Tekst na podstawie informacji z tablicy przed pałacem

 

Pałac w Jelczu-Laskowicach
fot. 790 Pałac w Jelczu-Laskowicach

 


Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments