Perła Zachodu i spacer doliną Bobru

 

Będąc na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze, warto z tego miejsca wybrać się do przepięknie położonego nad jeziorem Modrym, schroniska „Perła Zachodu”. Prowadzi tam piękny i doskonale utrzymany spacerowy szlak, który ciągnie się wzdłuż koryta rzeki Bóbr. Na trasie można z bliska przyjrzeć się imponującym formacjom skalnym i napić się wody z „cudownego źródełka”. Można także wsłuchać się w odgłosy przyrody w specjalnie przygotowanych do odpoczynku miejscach. Znajdują się tam ławeczki i stoliki wykonane z drewnianych bali.

 

 

Gościniec Perła Zachodu to byłe schronisko PTTK powstałe w 1950 roku, w budynku przedwojennej gospody Turmsteinbaude, wybudowanej w 1927 roku. Obiekt jest malowniczo usytuowany tuż nad krawędzią stromego urwiska, znajdującego się przy samym brzegu jeziora Modrego.

 

 

Jezioro Modre jest zbiornikiem zaporowym na rzece Bóbr. Powstało po wybudowaniu elektrowni wodnej Bobrowice, w 1925 roku. Ma długość ok. 1 km. Nad jeziorem przewieszona jest  kładka, która umożliwia dotarcie do pobliskich formacji skalnych o nazwie Koniec Świata.

 

Zobacz też: