Dolny Śląsk i Górne Łużyce

Interesują Cię perełki architektury? A może wolisz dać upust wyobraźni i poprzechadzać się po średniowiecznych ruinach? Cukierkowe pałace, potężne zamki, atrakcje na ziemi i mroczne tajemnice kryjące się pod ziemią, czekają na ciebie na Dolnym śląsku. Tu, zarówno miłośnik ciszy, jak ktoś, kto interesuje się budowlami militarnymi, znajdzie coś dla siebie. To właśnie tu można zachwycić się technologią z początków XX wieku, która to pozostawiła po sobie wiadukty czy zapory wodne. Na terenie Dolnego Śląska znajdują się także Karkonosze czy Góry Sowie, które czekają na wędrowców, oferując ukojenie dla skołatanych, codzienną bieganiną, nerwów. Zapraszam na foto-podróż z moimi zdjęciami. Strona na której się znajdujesz przedstawia mój pobyt na Dolnym Śląsku i Górnych Łużycach. Zapewniam, że ciąg nastąpi, bo wracać tu będę wielokrotnie.

 

Kategorie zdjęć

Zamki, pałace, dwory i budowle obronne.

Podziemia, kopalnie, sztolnie i obiekty militarne.

Zdjęcia ciekawych dolnośląskich miejscowości.

Ciekawe miejsca i obiekty warte zobaczenia.

Krajobrazy Dolnego Śląska.

Dolny Śląsk według Wikipedii.

Niederschlesien Niederschläsing po niemiecku.
Dolní Slezsko po czesku.
Dolny Ślůnsk po śląsku.
Silesia Inferior po łacinie.

Zachodnia część historycznego regionu Śląska, obecnie położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.
Kraina ta związana jest ze słowiańskim plemieniem Ślężan, pochodzącym z okolic góry Ślęży i od których prawdopodobnie wywodzi się nazwa Śląsk. Prawdopodobnie Śląsk związany też jest z germańskim plemieniem Silingów, którzy być może zamieszkiwali Dolny Śląsk do ok. II wieku n.e.
Historyczny Dolny Śląsk to nie tylko województwo dolnośląkie, ale też część lubuskiego z miastami Zielona Góra, Nowa Sól. Brzeg i Namysłów to też dolnośląskie miasta choć dzisiaj administracyjnie należą do opolskiego.
Niemieckie Görlitz i Hoyerswerda to miasta też kiedyś związane z tym regionem.

Losowe fotografie z Dolnego Śląska