Zamek Wojnowice

Zamek Wojnowice / Schloss Wohnwitz.
Około 23 km na północny zachód od Wrocławia znajduje się wieś Wojnowice. W XIV wieku, gdy właścicielem miejscowości był Johann Skopp, powstał tu istniejący do dzisiaj niewielki ale bardzo urokliwy zamek. 

 

Zamek Wojnowice
fot. 811 Zamek Wojnowice

 

Zamek ten jest budowlą o wyjątkowej architekturze. Ja można dowiedzieć się z Wikipedii, powstał na planie prostokąta o wymiarach około 22 × 24 m, pierwotnie w układzie w kształcie podkowy a od 1. połowy XVI w. jako czteroskrzydłowy z wewnętrznym dziedzińcem. Otoczony został fosą z ceglanym mostem od strony północnej, powstałym na miejscu poprzedniego mostu zwodzonego. Zamek wybudowany został z cegły, jedynie detale architektoniczne takie jak obramienia okien i renesansowy portal z herbami wykuto z piaskowca. Przy bramie znajduje się smukła wieżyczka zwieńczona obecnie krenelażem, natomiast skrzydła zamku mają schodkowe szczyty. Dziedziniec, w którym umieszczono studnię, w przyziemiu otoczony jest arkadami. Od strony wschodniej zachowały się wykusze latrynowe.

 

Zamek Wojnowice
fot. 810 Zamek Wojnowice

 

 

Zamek w Wojnowicach
fot. 809 Zamek Wojnowice

 

W XV w. należał do różnych rodów śląskich, m.in. von Schellendorf oraz von Krickov. W 1522 r. nabył go znany poeta Achatius Haunold, sprzedając go dwa lata później wrocławskiemu mieszczaninowi Mikołajowi von Schebitz. Nowy właściciel w latach 1515–1530 rozpoczął wyburzanie zamku z myślą o przebudowie go w nowoczesnym stylu. Po jego śmierci w 1537 r. nowym właścicielem została żona Jakuba Bonera – Lukrecja. Dla niej małżonek przekształcił zamek w modną renesansową rezydencję. Po jego śmierci w 1572 r. Lukrecja wyszła ponownie za mąż za Andreasa Hertwiga, radcę Królewskiej Śląskiej Komory Fiskalnej i ziemianina. On to kontynuował dzieło swego poprzednika. W roku 1576 Wojnowice powróciły na krótko w ręce rodu von Schebitz. Szesnaście lat później zostały odkupione przez synów Jakuba Bonera (Jakuba i Sebalda) od Fryderyka von Schebitz. Następnie rezydencja często przechodziła z rąk do rąk różnych mieszczańskich rodów śląskich. Ostatnim właścicielem prywatnym w latach 1940–1945 była rodzina von Livonius. Niewielkie przebudowy w tym czasie, według projektu Augusta Wilhelma Hogrevego, nie zmieniły jego formy, dopiero II wojna światowa spowodowała zniszczenia.

 

Zamek Wojnowice
fot. 812 Zamek Wojnowice

 

W latach 1961–1984 wykonano na zamku prace restauracyjne. Od 7 czerwca 2014 r. właścicielem zamku jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, które otrzymało zamek w darze od Ministerstwa Skarbu. Od 21 marca 2015 r. zamek jest otwarty dla turystów. Mieszczą się w nim: restauracja, sale konferencyjne, pokoje hotelowe oraz biura fundacji.

Tekst na podstawie informacji z wikipedia.org

 

Zamek w Wojnowicach
fot. 808 Zamek Wojnowice

 

 


Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments