Kopalnia Podgórze jest to kopalnia rudy uranu, znajdująca się w Kowarach. Podziemia były eksploatowane w latach 1950–1958. Wyrobiska znajdują się na północno – wschodnich zboczach Kowarskiego Grzbietu, w górnej części doliny Jedlicy, powyżej Kowar. Pierwsi turyści weszli do kopalni w maju 2011 roku, po tym jak rok wcześniej grupa pasjonatów wydzierżawiła kopalnię i odpowiednio przygotowała ją do ruchu turystycznego.
Licząca 1600 metrów podziemna trasa turystyczna jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania.
Odwiedzający byłą kopalnię uranu, chcący uwiecznić na zdjęciach podziemne wyrobiska, nie muszą płacić za robienie zdjęć!!!
Zwiedzając podziemia, przewodnicy opowiadają o historii górnictwa na tym terenie, mającej swój początek w XII wieku oraz o tajnej działalności Zakładów Przemysłowych R-1, znajdujących się w pobliżu.
W kopalni znajdują się ekspozycje obejmujące m.in. narzędzia górnicze, mapy kopalni oraz unikatową kolekcję szkła uranowego.
Atutem tego miejsca jest brak stałego oświetlenia. Jedyne światło pochodzi z górniczych lamp, trzymanych przez odwiedzających kopalnię turystów.
Schody pomiędzy poziomami sztolni.
Widoczny zalany szyb górniczy o głębokości 244 metrów jest aktualnie najgłębszym miejscem do podziemnego nurkowania w Polsce. Najgłębsze nurkowanie odbyło się w nim w 2015 roku. Nurek osiągnął wówczas głębokość 157 metrów.
W latach 1971-1972 w sztolni nr 19a, w tych podziemiach, powstało inhalatorium radonowe. Należało ono do Uzdrowiska Cieplice. Z powodu braku funduszy zlikwidowano je w 1989 roku.
Zdjęcia zostały wykonane podczas zwiedzania kopalni wraz z grupą turystów więc nie było wystarczającej ilości czasu na to, by okiem obiektywu pochylić się nad wszystkimi detalami i jeszcze dokładniej uwiecznić to bardzo ciekawe miejsce.
Dolny Śląsk – Zobacz też:
Dziękuję za komentarz