Pałac Myśliwski w Mojej Woli – Unikat na Skalę Europejską

Pałac Myśliwski w Mojej Woli. Historia pałacu sięga 1854 roku, kiedy to został zbudowany dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma von Reuss. Pałac powstał według projektu architekta Carla Wolfa jako rezydencja myśliwska, co było wówczas popularnym trendem wśród europejskiej arystokracji. Celem takich budowli było stworzenie miejsca, gdzie można było spędzać czas na łonie natury, polując i relaksując się z dala od codziennego zgiełku.

 

Pałac Myśliwski w Mojej Woli
fot. 1351 Pałac Myśliwski w Mojej Woli

 

Pałac już od samego początku budził podziw swoją niecodzienną formą. Charakteryzuje się szkieletową konstrukcją wypełnioną cegłą, oszalowaną deskami i obitą korą dębu korkowego sprowadzoną z Afryki. Ten unikatowy element dekoracyjny sprawia, że Moja Wola jest jednym z zaledwie dwóch tego typu obiektów w całej Europie.

Pałac Myśliwski w Mojej Woli
fot. 1355

 

Bryła pałacu składa się z kilku części, tworząc malowniczą kompozycję. Na uwagę zasługuje murowana wieża, która góruje nad budynkiem. Całość nakrywa dwuspadowy dach, a deski okapowe i szczytowe zdobią misterne ornamenty. Od strony frontowej i południowej usytuowane są tarasy, z których rozciągał się widok na rozległy park w stylu angielskim.

Pałac Myśliwski w Mojej Woli
fot. 1359

Niestety, bogata historia pałacu w Mojej Woli naznaczona jest również tragicznymi wydarzeniami. Pod koniec II wojny światowej obiekt został splądrowany i podpalony przez wojska radzieckie. Od tamtego czasu popadał w ruinę, stając się coraz bardziej tajemniczym i opuszczonym miejscem.

fot. 1358

Mimo zdewastowania, pałac w Mojej Woli wciąż zachwyca swoim urokiem i budzi podziw. Jest to bez wątpienia jeden z najcenniejszych zabytków architektury myśliwskiej w Polsce, a jego unikatowa konstrukcja i bogata historia sprawiają, że jest to miejsce warte odkrycia przez każdego miłośnika historii i piękna.

fot. 1353

Zawsze istnieje nadzieja, że pałac w Mojej Woli odzyska dawny blask. Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych. Miejmy nadzieję, że kiedyś ten niezwykły zabytek zostanie uratowany dla przyszłych pokoleń i stanie się ponownie perłą polskiej architektury.

fot. 1352

Pałac Myśliwski w Mojej Woli to nie tylko budynek, ale również świadectwo dawnych czasów i symbol kunsztu architektonicznego. Jest to miejsce, które z jednej strony zachwyca swoją urodą, a z drugiej budzi refleksje nad przemijaniem i kruchością ludzkich dokonań. Warto odwiedzić Moją Wolę, aby na własne oczy przekonać się o wyjątkowości tego miejsca.

fot. 1357

 

Dalsza część po reklamie

fot. 1354

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

fot. 1356

 

Podoba Ci się któreś ze zdjęć? Nadawało by się jako obraz w Twoim domu lub pracy? Wyślij wiadomość do mnie, aby je nabyć.

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments