Pałac w Krobielowicach

Pałac w Krobielowicach. Historia tego miejsca sięga  XIV wieku, gdy istniała tu budowla obronna.  Nabył ją 1349 roku Heinrich von Sitten. W 1529 roku majątek w Krobielowicach przejął opat Andreas Rügler. W  drugiej połowie XVI wieku, dawny obiekt został przebudowany na renesansowy murowany dwór, w którym znajdował się klasztorny zarząd dóbr oraz mieszkania dla urzędników i zakonników.

 

 

W latach 1699-1704 opat Karl Keller przeprowadził generalną rozbudowę dworu poprzez dobudowanie północno-zachodniego skrzydła, nadając mu obecny pałacowy kształt.  W 1810 roku  pałac został skonfiskowany zakonnikom przez króla pruskiego. Krobielowice wraz z pałacem zostały przekazane w 1814 roku feldmarszałkowi Gebhardowi Leberechtowi von Blüchervon, w nagrodę za zwycięstwo nad wojskami napoleońskimi pod Waterloo. Blücher zmarł po pięciu latach od otrzymania posiadłości. Pochowano go w kościele katolickim w Wojtkowicach koło Krobielowic. Po 34 latach od śmierci został przeniesiony do wybudowanego mauzoleum na skraju Krobielowic.

W 1878 roku do pałacu dobudowano trzy narożne wieże z ceglanymi hełmami, taras oraz werandę z arkadami. Pałac pozostawał w rękach rodu Blücher do końca II wojny światowej. Po wojnie pałac w Krobielowicach stał się własnością Państwa Polskiego. Z biegiem lat obiekt niszczał i popadał w ruinę. Na początku lat 90 XX wieku, opuszczony i zniszczony pałac został wykupiony przez potomka rodziny Blücher Chrisa Vaile z Nowej Zelandii. Po trwającej cztery lata odbudowie pałac odzyskał swój dawny stan.

 

 

Obecnie w pałacu mieści się hotel, restauracja i klub golfowy.  Otaczające pałac tereny zostały przekształcone w pole golfowe.

 

 

 


Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments