Pałac Żelazno w Kotlinie Kłodzkiej
Pałac Żelazno, położony w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, to zabytek o bogatej historii i wyjątkowej architekturze. Jego dzieje sięgają czasów przed połową XII wieku, kiedy to powstał na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Przez wieki wieś Żelazno, w której się znajduje, wielokrotnie zmieniała właścicieli.
Historia
Zbudowany w latach 1797-1798 przez radcę królewskiego Franza Arbogasta Hoffmanna, pałac stanął na miejscu poprzedniego dworu, który spłonął podczas wojny trzydziestoletniej. Po śmierci Hoffmanna w 1808 roku, pałac przeszedł w ręce płk. Alberta von Bibersteina. W XIX wieku obiekt został przebudowany przez Karla Schmidta, a po II wojnie światowej został zagospodarowany przez władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Obecnie pałac jest własnością prywatną i został odrestaurowany.
Architektura
Pałac wyróżnia się neobarokową architekturą z elementami barokowymi. Pierwotna bryła budynku była kilkukrotnie przebudowywana, z pierwszymi dużymi zmianami wprowadzonymi w latach 1869-1871. W późniejszym czasie dobudowano kolejne skrzydło oraz portyk z kolumnami. Wewnątrz można podziwiać oranżerię, rzeźbione balustrady, sufity kasetonowe, żyrandole oraz kominki.
Obecne wykorzystanie Dziś Pałac Żelazno mieści hotel i restaurację, oferując możliwość zwiedzania znacznej części obiektu. Goście mogą podziwiać fragmenty neobarokowych dekoracji sztukatorskich oraz zabytkowy park, który w XIX wieku przyciągał turyści i kuracjuszy z okolicznych zdrojów.
Jako atrakcja turystyczna
Pałac jest atrakcyjnym miejscem turystycznym, zachęcającym do zwiedzania swoją historią, architekturą oraz pięknym otoczeniem. Warto zarezerwować czas na zwiedzanie przed planowaną wizytą, ponieważ obiekt często gości imprezy zamknięte.
Pałac Żelazno to bez wątpienia miejsce warte odwiedzenia dla każdego, kto ceni sobie historię, architekturę oraz piękno zabytków.
ZOBACZ WIĘCEJ W KATEGORII: ZAMKI I PAŁACE NA DOLNYM ŚLĄSKU
Dalsza część po reklamie
Zobacz też: