Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi

Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi – Relikt Kultury Babiogórskiej

W malowniczej Zawoi, na tle majestatycznej Babiej Góry, znajduje się wyjątkowe miejsce – Skansen im. Józefa Żaka. To tu, na tzw. Markowej Roli, odwiedzający mogą przenieść się w czasie i zanurzyć w tradycyjnym świecie górali babiogórskich.

 

Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi
fot. 1305 Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi – kwiecień 2009

 

Skansen został  założony w 1973 roku przez działacza turystycznego i przewodnika beskidzkiego, Józefa Żaka, miejsce to stało się azylem dla drewnianego budownictwa regionu. Pierwszym obiektem był dom Franciszka Kudzi, zbudowany około 1900 roku, który zapoczątkował ekspozycję poświęconą kulturze materialnej górali.

 

Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi
fot. 1306 Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi – kwiecień 2009

 

Dziś skansen tworzą trzy budynki mieszkalne, kapliczka, kuźnia i wolno stojąca piwnica ze spichlerzem. Każdy z nich opowiada inną historię i prezentuje różne aspekty życia góralskiego. W “Chałupie Kudzi” znajduje się wystawa poświęcona przewodnictwu górskiemu, “Dom Gancarczyka” to przykład typowej chałupy zrębowej, a “Chałupa Słopniakowa” prezentuje bogatą ekspozycję etnograficzną.

Skansen nie tylko chroni dziedzictwo kulturowe, ale również edukuje o historii i tradycjach regionu. Odwiedzający mogą doświadczyć, jak żyli i pracowali górale, poznając autentyczne narzędzia, meble i stroje. Zobacz na mapie

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

 

Zobacz też

1 2 4