Świnoujście – Stawa Młyny

Stawa Młyny – symbol Świnoujścia

Stawa Młyny, niem. Mühlenbake to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świnoujścia. Wysoka na 10,5 metra budowla w kształcie wiatraka, wznosi się na końcu Falochronu Zachodniego, u ujścia Świny do Bałtyku.

 

Świnoujście Stawa Młyny

Stawa Młyny o wschodzie słońca

 

Zbudowana w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego, Stawa Młyny pierwotnie pełniła funkcję znaku nawigacyjnego, ułatwiając statkom wejście do portu. Z czasem stała się nie tylko ważnym punktem orientacyjnym dla marynarzy, ale również symbolem miasta i popularną atrakcją turystyczną.

Charakterystyczny kształt wiatraka nadał Stawie Młyny wyjątkowy charakter. Biała konstrukcja z czarnym dachem, zwieńczona pulsującym białym światłem, widocznym z odległości 17,5 mili morskiej, stała się inspiracją dla artystów i fotografów.

Obecnie Stawa Młyny to nie tylko zabytek i znak nawigacyjny, ale również popularna atrakcja turystyczna. Z jej tarasu roztacza się panoramiczny widok na morze, port i miasto. W pobliżu Stawy znajdują się kawiarnie, restauracje i punkty widokowe, co czyni to miejsce idealnym na spacer i podziwianie piękna Świnoujścia.

 

 

Świnoujście Stawa Młyny

 

 

 

Stawa Młyny Świnoujście

 

 

 

Stawa Młyny Świnoujście

 

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

 


Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments