Tunel pod Małym Wołowcem

 

 

Tunel pod Małym Wołowcem
fot. 1121 Tunele pod Małym Wołowcem

Tunel pod Małym Wołowcem

Tym razem zapraszam w podróż do okolic Wałbrzycha i Jedliny Zdrój, gdzie znajduje się niezwykły tunel.

Tunel pod Małym Wołowcem to niezwykłe dzieło inżynierii, które powstało w XIX i Na początku XX wieku. Jest to jeden z najstarszych tuneli kolejowych w Polsce. Jego budowa była niezwykle ważna dla rozwoju komunikacji i przemysłu w regionie. Dzięki niemu możliwe stało się połączenie Wałbrzycha z innymi miastami i ośrodkami przemysłowymi.

Ale to nie tylko aspekt historyczny czyni ten tunel wyjątkowym. Jego otoczenie jest równie malownicze i zachwycające. Głębokie wąwozy, porośnięte bujną roślinnością stoki gór, a w oddali majaczące wspaniałe szczyty Sudetów sprawiają, że jest to miejsce idealne dla miłośników natury i piękna krajobrazu.

W tych okolicach  znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić, by poznać bogactwo przyrody i historii tego regionu. Wycieczka po okolicznych lasach i parkach, wizyta w pięknych ogrodach zdrojowych, czy też zwiedzanie tajemniczych ruin zamków to tylko kilka z wielu atrakcji, które czekają na odwiedzających.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku nie brakuje również możliwości. Górskie szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe czy tereny do uprawiania sportów zimowych przyciągają turystów przez cały rok.

Odkrywanie tunelu pod Małym Wołowcem i jego okolic to niezapomniana podróż w przeszłość, która pozwala nam odkryć nie tylko historię, ale także piękno natury. To miejsce, które warto odwiedzić, by doświadczyć niezwykłej atmosfery i czerpać inspirację z piękna krajobrazu.

 

Tunele pod Małym Wołowcem
fot. 1122

 

fot. 1123

Dwa równoległe tunele wydrążone są pod górą Mały Wołowiec w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich w paśmie Gór Czarnych. Ulokowane na trasie kolejowej z Wałbrzycha do Kłodzka,  pomiędzy miejscowościami Wałbrzych i Jedlina-Zdrój. Tunele znajdują się na linii kolejowej nr 286. Jest ona jedną z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo linii kolejowych w Polsce.

 

Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments