Zamek Frýdštejn

Zamek Frýdštejn
fot. 1049

 

Zamek Frýdštejn (ruiny) jest uznawany za jedną z większych atrakcji turystycznych Czeskiego Raju. Jest jednym z trzech zamków w powiecie jabloneckim. Nie jest znana data jego założenia. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał majątek Freudstein, więc musiało to być bardzo dawno temu. Wiadomo jednak, że był własnością rodu Markvartics. W 1363 r. wymienia się panów z Dražic, a 13 lat później Jana z Bibrštejna, więc przypuszcza się, że pochodzenie Frýdštejna jest ściśle związane z rodem Bibrštejnów.

 

 

Gród był częściowo wyciosany w skale, główną dominującą cechą zamku jest duża wieża zamkowa, zbudowana na najwyższej skale. Wieża ma około 15 metrów wysokości, 9 metrów średnicy i dwa metry grubości. Jedyne wejście znajduje się na piętrze, około 6–7 m nad poziomem dziedzińca, do którego dla zwiedzających prowadzą metalowe schody na zewnątrz wieży. Ze szczytu wieży można podziwiać malowniczy krajobraz.

 

fot. 1036

Zamek Frýdštejn został otwarty dla zwiedzających w latach 90. XIX wieku po tym, jak Towarzystwo zajmujące się polepszaniem atrakcyjności miasta Turnov kupiło zamek od książąt Rohan ze Sychrowa.

 

Czechy Zamek Frýdštejn
fot. 1050
0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments