Zamek Międzylesie

Zamek Międzylesie
fot. 212 Zamek Międzylesie

 

 

Zamek Międzylesie wzniesiony został w 1370 roku, na miejscu wcześniejszego grodu.
Był siedzibą rycerskiego rodu von Glaubitz, którzy doprowadzili do rozwoju całego miasta. Miasto wraz z zamkiem zostało zniszczone w czasie wojen husyckich. W latach 1580–1590 rodzina Tschirnhaus wybudowała na miejscu zamku renesansowy dwór. Wykorzystano wówczas średniowieczne fragmenty pierwotnego zamku oraz częściowo zachowaną wieżę. W latach 1614 – 1622 do dwóch istniejących skrzydeł dobudowano następne dwa. W XVII wieku, podczas wojny trzydziestoletniej i później w czasie pożaru miasta, zamek został uszkodzony. W latach 1686–1695 za panowania Althannów, dobudowano nową część barokową według projektu włoskiego architekta. Powstały dwa nowe skrzydła i mur, tworząc dziedziniec. W XIX wieku obiekt odrestaurowano.


 

Czerwiec 2014

Niewielkiemu zniszczeniu uległ w maju 1945 roku. Po wojnie zamek został rozszabrowany przez mieszkańców i różne instytucje państwowe, które miały się opiekować zabytkiem. W 1950 roku, skarb państwa jako nowy właściciel, zabytkowe wnętrza zamkowe adaptował na cele kolonijno-wczasowe. W 1974 r. na zamku ponownie wybuchł pożar.
Kolejne instytucje nie potrafiły odpowiednio utrzymać zabytku we właściwym stanie. Przez jakiś czas cały obiekt stał opuszczony a jego stan stawał się coraz bardziej zły.
Od 2008 roku nowy właściciel dokłada wszelkich starań aby zdewastowany zamek przywrócić do dawnej świetności.
Obecnie w barokowej części budynku mieści się restauracja i pokoje hotelowe. Jest również możliwość zwiedzania tej 700-letniej budowli.


 

 

Październik 2016

 


Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments