Zamek w Piotrowicach Świdnickich. Został wybudowany w latach 1590-1599. Wokół zamku zachowała się fosa, nad którą przerzucono murowany most. Budowla jest częścią zespołu zamkowego, w skład którego wchodzą jeszcze: park z XIX wieku oraz folwark z przełomu XVIII i XIX wieku. Obecnie na terenie zrujnowanego folwarku powstaje muzeum.
Zamek w Piotrowicach Świdnickich: Renesansowa Perełka Śląska
Zamek w Piotrowicach Świdnickich, znajduje się w malowniczej wsi w województwie dolnośląskim. Jest jednym z ciekawszych przykładów architektury renesansowej w Polsce. Jego historia sięga końca XVI wieku, kiedy to Jacob von Zedlitz podjął się budowy tego imponującego obiektu.
Początki i Architektura
Wybudowany w latach 1590–1599 na miejscu wcześniejszego zamku na wodzie, zachwyca swoją formą i detalem. Jego renesansowy charakter podkreślają cztery cylindryczne, trzypiętrowe baszty z iglicowymi hełmami, które nadają mu wygląd warowni gotowej stawić czoła niebezpieczeństwom.
Przemiany i Dziedzictwo
Zamek przetrwał wiele burzliwych okresów w historii, w tym wojnę trzydziestoletnią. W XIX wieku popadł w ruinę, ale dzięki renowacjom w 1894 roku oraz w latach 1989–1990, udało się zachować jego majestatyczny wygląd.
Zamek Dziś
Obecnie zamek jest w prywatnych rękach i przechodzi kolejne prace renowacyjne. Dzięki zaangażowaniu właścicieli, zamek powoli odzyskuje swój dawny blask. Planowane jest utworzenie nowoczesnego muzeum rolnictwa, które ma przyciągnąć turystów z całego kraju.
Podsumowując
Zamek w Piotrowicach Świdnickich to miejsce, które warto odwiedzić, by na własne oczy zobaczyć piękno i majestat renesansowej architektury. Jego mury opowiadają historię nie tylko o przeszłości regionu, ale także o ludziach, którzy z pasją dbają o to, by dziedzictwo to przetrwało dla przyszłych pokoleń.
Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl
lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe
Zobacz też: