Wiadukt kolejowy w Bolesławcu

Wiadukt kolejowy w Bolesławcu to imponujący zabytek inżynierii, który od lat przyciąga uwagę zarówno miłośników kolejnictwa, jak i turystów zafascynowanych architekturą XIX wieku. Zbudowany w latach 1844-1846, wiadukt jest jednym z najdłuższych mostów tego typu w Europie.

fot. 334 Wiadukt kolejowy w Bolesławcu

Do Bolesławca kolej doprowadzono w 1845 roku. Jedną z podstawowych prac jaką należało wykonać była przeprawa przez rzekę Bóbr. Do tego celu wybrano projekt pruskiego architekta Fryderyka Engelhardta Gansela. Trwającą dwa lata budowę wiaduktu zakończono w lipcu 1846 roku. Obiekt w całości wykonany jest z kamienia. Jest jednym z najdłuższych tego typu wiaduktów w całej Europie. Ma długość 490 metrów, jest wysoki na 26 metrów a jego szerokość to 8 metrów. W roku 2009 roku zostały zakończone prace nad generalnym remontem tego 35 przęsłowego wiaduktu. Dzięki wykonanym modernizacjom, pociągi mogą rozwijać na nim prędkość do 160 km/h.

fot. 333 Zabytkowy wiadukt nad rzeką Bóbr Bolesławcu
fot. 332 Rzeka Bóbr w Bolesławcu

To arcydzieło sztuki budowlanej, z 35 kamiennymi łukami, nie tylko ułatwiło komunikację kolejową, ale również stało się symbolem postępu technicznego i determinacji epoki przemysłowej. Dziś, mimo upływu lat, wiadukt wciąż pełni swoją pierwotną funkcję, stanowiąc świadectwo niezwykłej trwałości i precyzji dawnych inżynierów.

MAPA

fot. 331 Wiadukt kolejowy w Bolesławcu

Bolesławiec, oprócz słynnego wiaduktu kolejowego, oferuje wiele innych atrakcji, które warto zobaczyć. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest Muzeum Ceramiki, które prezentuje bogatą historię oraz współczesne przykłady lokalnej produkcji ceramiki. To idealne miejsce dla miłośników rękodzieła i sztuki użytkowej.

Kolejnym interesującym obiektem jest Ratusz w Bolesławcu, który zachwyca swoją renesansową architekturą. Warto także odwiedzić Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, będącą pięknym przykładem gotyckiego budownictwa sakralnego.

Spacerując po mieście, nie można pominąć Starówki, która jest pełna urokliwych kamienic, kafejek i sklepów. Bolesławiec słynie również z corocznego Święta Ceramiki, które przyciąga turystów z całej Polski i z zagranicy, oferując warsztaty, wystawy i możliwość zakupu unikalnych wyrobów ceramicznych.

Wszystkie te miejsca razem sprawiają, że Bolesławiec jest atrakcyjnym kierunkiem turystycznym, oferującym zarówno piękne zabytki, jak i bogatą kulturę oraz tradycje.

 

Tekst na podstawie informacji z wikipedia.org

 

 

Zobacz też: