Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie

Jest to średniowieczna warownia obronna wzniesiona w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Obiekt powstał w systemie tzw. Orlich Gniazd na terenie Małopolski w odległości 4,5 km od granicy ze Śląskiem. Zamek znajduje się na wzgórzu nad Czarną Przemszą. Przez lata był wielokrotnie niszczony, odbudowany w 1956 roku. Obecnie znajduje się w nim muzeum i jest udostępniony do zwiedzania.

 

Zamek w Będzinie
fot. 902

Historia

Zamek w Będzinie, położony na malowniczym wzgórzu nad Czarną Przemszą, jest jednym z najcenniejszych zabytków średniowiecznej architektury obronnej w Polsce. Jego historia sięga IX wieku, kiedy to na Górze Zamkowej wzniesiono pierwszy gród. W połowie XIII wieku, prawdopodobnie za panowania Bolesława Wstydliwego, powstała kamienna wieża, która przetrwała do dziś. W 1349 roku król Kazimierz Wielki dobudował do niej zamek, tworząc warownię, która miała bronić zachodniej granicy Polski przed najazdami.

 

Zamek w Będzinie
fot. 904

Architektura

Zamek Będziński to gotycka warownia, która przeszła wiele przebudów. Pierwotnie składał się z zamku górnego otoczonego dwoma pierścieniami murów oraz dolnego z bramą wjazdową od strony północnej. Do surowej, gotyckiej bryły wprowadzono elementy pseudogotyckiej architektury podczas odbudowy w XIX wieku, takie jak krenelaże na murach i wieżach czy ceglane obramowania okien.

 

 

Zamek Będzin
fot. 903

Dla turystów

Zamek w Będzinie to miejsce, które przyciąga turystów swoją bogatą historią i unikatową architekturą. Od wtorku do niedzieli, zwiedzający mogą podziwiać stałe wystawy, a latem uczestniczyć w koncertach muzycznych. Zamek jest również miejscem corocznych turniejów rycerskich, które ożywiają dawne tradycje.

 

fot. 901 Zamek w Będzinie

Dla fotografów

Dla miłośników fotografii, Zamek w Będzinie oferuje niezliczone możliwości. Jego wspaniałe oświetlenie nocą, gotyckie detale architektoniczne i malownicze widoki sprawiają, że jest to idealne miejsce na niezapomniane zdjęcia. Warto również odwiedzić pobliski park na wzgórzu zamkowym, gdzie można znaleźć inspirację wśród starych drzew i spokojnych alejek.


 

Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments