Ustka i jej ciekawa zabudowa

Ustka – Stara Osada Rybacka

Ustka to stara osada Rybacka. W XVIII wieku zaczęły powstawać tu pierwsze chaty rybackie. Przeważały budynki o konstrukcji szachulcowej, często wykorzystywanej do budowy domów nie tylko na Pomorzu. Pozostałości jej zabytkowej zabudowy możemy zobaczyć niedaleko portu. Ulokowana jest między obecnymi ulicami Czerwonych Kosynierów i Marynarki Polskiej. Domów nie zostało wiele, ale są w dobrym stanie, ponieważ od 2009 roku objęte zostały rewitalizacją.

 

Latarnia morska w Ustce

Nad Bałtykiem jest wiele ciekawych latarni morskich. Ustecka latarnia również zasługuje na uwagę. Wybudowana została w 1892 roku z czerwonej cegły, u nasady wschodniego falochronu. Posiada ośmiokątną wieżę o wysokości 21,5 metrów i ozdobiona jest licznymi gzymsami. Wysyła światło na odległość prawie 30 km. Od ponad stu lat wyznacza statkom drogę do portu. Oprócz podziwiania budynku z zewnątrz, warto odwiedzić go również w środku. Po pokonaniu zaledwie 68 schodów, można zobaczyć ciekawy widok na morze, plażę, port oraz całe miasto.

 

 

Ustka latarnia morska
fot. 1164 Latarnia morska w Ustce

 

Dalsza część po reklamie

 

Port w Ustce

Będąc w Ustce często wybieraliśmy się do portu na spacer. Widzieliśmy w nim wiele zacumowanych pływających jednostek: kutry rybackie, jachty żaglowe oraz stylizowany na galeon statek wycieczkowy.

 

(zdj)

 

Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments