Wodospad Mumlawy

Mumlavský vodopád, Wodospad Mumlawy

 

Mumlavský vodopád / niem. Mummelfall / pl. Wodospad Mumlawy to wodospad o wysokości prawie 10 metrów, położony jest w kotlinie Harrachowskej na potoku Mumlava, około 2 km od Harrachova. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa murmeln, czeskiego mumlání (szmer), które opisuje dźwięk tego wodospadu.

Z hydrologicznego punktu widzenia jest to jeden z najmasywniejszych wodospadów w Republice Czeskiej i dzięki temu uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej poszukiwanych wodospadów w Czechach. Atrakcją wodospadu są tzw. gigantyczne garnki i kociołki, lokalnie zwane diabelskimi oczami, których na potoku jest całkiem sporo. Największe z tych zagłębień, powstałe w wyniku erozji, osiąga średnicę do 6 metrów i głębokość do 3 metrów. Okolice wodospadu są bogate w typowo leśną florę i faunę. Do wodospadu można dojechać asfaltową drogą bezpośrednio z Harrachova, podążając za niebieskim znakiem turystycznym.

 

Dalsza część po reklamie

 

Wodospad położony jest na wysokości 760 m n.p.m. Ma średnio 8,9 m wysokości,a jego szerokość dochodzi do 10 m. Średni roczny przepływ wody wynosi 800 l/s. Pierwsze wzmianki o wodospadzie Mumlawy pojawiają się wraz z pierwszymi wycieczkami turystycznymi po Karkonoszach. Pierwsze wiarygodne wzmianki pojawiają się w dziele JKE Hosera z 1804 roku, który nazywa rzekę Muml. Wodospad jest wspomniany w Przewodniku Řivnáča po Królestwie Czeskim z 1882 roku, który jest jednocześnie najstarszym obszernym przewodnikiem po Czechach.

 

źródło informacji: cs.wikipedia.org

Podoba Ci się któreś ze zdjęć? Nadawało by się jako obraz w Twoim domu lub pracy? Wyślij wiadomość do mnie, aby je nabyć.

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

 

Zobacz: Wodospady i górskie potoki


 

Zobacz też:

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments