Pałac w Strudze, znany również jako Schloss Adelsbach, usytuowany jest w malowniczej wsi niedaleko Wałbrzycha, pomiędzy Górami Wałbrzyskimi a Pogórzem Wałbrzyskim. Powstał poprzez przebudowę istniejącego tu wcześniej zamku, wzniesionego przez Hansa Abrahama von Czettritza około 1565 roku. Był to dawna rezydencja rodu Czettritz. W 1730 roku nadano mu barokowy charakter, a w XVIII i XIX wieku gruntownie zmodernizowano jego wnętrza. Po włączeniu Śląska do Polski w 1945 roku, budynek przez pewien czas pełnił funkcję siedziby Państwowego Gospodarstwa Rolnego, jednak później został opuszczony i stopniowo popadał w ruinę. W latach 1973-1978 oraz 1995-1997 przeprowadzono doraźne prace remontowe. W 1992 roku spłonęła barokowa oficyna, jednak została odbudowana w 1998 roku. Kolejny etap renowacji rozpoczęto w 2006 roku.
Pałac w Strudze to monumentalna budowla wzniesiona z kamienia i cegły, mająca kształt prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem. Składa się z trzech kondygnacji i nakryta jest dachami mansardowymi. Na północno-wschodnim narożniku wznosi się prostokątna wieża z iglicą. W przeszłości dziedziniec otaczały krużganki, lecz obecnie są one zamurowane. Na elewacjach zachowały się liczne renesansowe obramowania okien oraz boniowane lizeny, a nad głównym wejściem wyróżnia się fryz z widocznymi ośmioma herbami.
W styczniu 2019 roku, podczas renowacji sali balowej, natrafiono na 24 portrety o łącznej powierzchni około 50 metrów kwadratowych, które zostały ukryte pod tynkami. Te XVI-wieczne freski, przedstawiające czterech cesarzy rzymsko-niemieckich oraz dwudziestu władców Śląska, zostały zasłonięte w XVIII wieku pod owalną drewnianą kopułą sali balowej.
Informacje z wikipedia.org / pl / de
Zobacz też:
Dziękuję za komentarz