Pałac w Strudze

Pałac w Strudze / Schloss Adelsbach położony jest w Strudze – wsi niedaleko Wałbrzycha, pomiędzy Górami Wałbrzyskimi a Pogórzem Wałbrzyskim. Powstał w wyniku przebudowy stojącego tu wcześniej zamku, zbudowanego przez Hansa Abrahama von Czettritz około 1565 roku. Obiekt stanowił jedną z siedzib rodu Czettritz. W 1730 roku nadano mu barokową formę, a w XVIII i w XIX wieku zmodernizowano jego wnętrza. Po przejściu Śląska do Polski w 1945 roku, budynek był użytkowany przez PGR, a następnie opuszczony i popadał w ruinę. W latach 1973-1978 oraz 1995-1997 budynek był doraźnie remontowany. W 1992 roku spłonęła barokowa oficyna, która została odbudowana w 1998 roku. Kolejny remont rozpoczęto w 2006 roku.

 

Pałac w Strudze
fot. 1133 Pałac w Strudze

 

Pałac w Strudze to budowla wzniesiona z kamienia i cegły, na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem. Posiada trzy kondygnacje i nakryta jest jedno- i dwuspadowymi dachami mansardowymi. W północno – wschodniej części znajduje się prostokątna wieża z iglicą. Dziedziniec był niegdyś otoczony krużgankami, obecnie są one zamurowane. Na elewacjach zachowało się kilka renesansowych obramień okiennych i boniowane lizeny. Nad głównym wejściem zachował się fryz, na którym widnieje osiem herbów.

 

Pałac w Strudze / Schloss Adelsbach
fot. 1132

 

W styczniu 2019 roku podczas remontu sali balowej odkryto pod tynkami 24 portrety o łącznej powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Freski pochodzące z XVI wieku zostały w XVIII wieku ukryte pod owalną drewnianą kopułą sali balowej. Portrety przedstawiają czterech cesarzy rzymsko – niemieckich i dwudziestu władców Śląska

Informacje z wikipedia.org / pl / de

 

Pałac w Strudze / Schloss Adelsbach
fot. 1134

 

Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments