Rzeka Sztoła

Sztoła. Niewielka rzeka, znana z wyjątkowo czystej wody. W okolicy Bukowna płynie w malowniczej dolinie o stromych, piaszczystych zboczach. Podążając wzdłuż jej brzegów, można idealnie spędzić czas o każdej porze roku.

 

Rzeka Sztoła
fot. 895 Rzeka Sztoła

Sztoła to rzeka o długości zaledwie 13,5 km. Jest dopływem Białej Przemszy. Główne, oficjalne źródła rzeki znajdują się w zalesionej dolinie, u podnóża wzniesienia Kozłowa Góra, na południowy wschód od Bukowna. Jest to niezwykle ciekawa rzeka, bardzo czysta, przybierająca bardzo ciekawy kolor. Nie jest szeroka ale miejscami jest dosyć głęboka.

 

Rzeka Sztoła
fot. 897 Rzeka Sztoła

Rzeka przez wieki tworzyła swoją malowniczą dolinę rzeźbiąc strome wąwozy i częste, piaszczyste zakola, które można podziwiać wzdłuż  całego jej biegu, aż do ujścia. Dlatego rzeka obecnie przyciąga tak wielu turystów. Wzdłuż doliny Sztoły wytyczone zostały szlaki turystyczne a w sezonie organizowane są spływy kajakowe.

 

Rzeka Sztoła
fot. 899

Nie każdy kto odwiedza to malownicze miejsce jakim jest dolina Sztoły, zastanawia się nad tym, skąd tak naprawdę bierze się woda w tej rzece. Otóż praktycznie cała ilość wody w niej płynąca pochodzi z rzeki Baby, która łączy się z Sztołą w Bukownie przy malowniczym zbiorniku “Leśny dwór”

Koryto Rzeki Baby odprowadza wody dołowe, pompowane z kopalni “Olkusz- Pomorzany” – ZGH “Bolesław”, oraz w dużo mniejszej ilości oczyszczone wody komunalne miasta Olkusza. I tutaj powstaje obawa o przyszłość i atrakcyjność Sztoły. ZGH “Bolesław” w Olkuszu zakończył wydobycie rudy cynku. Końcowym elementem likwidacji kopalni w 2021 roku, będzie wyłączenie pomp odwadniających. Czy woda w korycie zniknie? Może całkowicie nie, ale nie będzie jej tak dużo jak dziś.  Nie mam pojęcia jak wpłynie to na krajobraz tego miejsca. Może w przyszłości olkuskie podziemia wypełnią się wodą, która z powrotem, jak kiedyś wypływać będzie na powierzchnię w naturalnych źródłach.

 

Meandry Sztoły
fot. 896

 

 

Rzeka Sztoła
fot. 898

 

Meandry Sztoły
fot. 900 Meandry rzeki Sztoły

 

 

 

5 2 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments