Źródło Hydrografów

Źródło Hydrografów. W miejscowości Imbramowice, na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się bardzo ciekawe źródło. Ma kształt rozlewiska zwanego misą źródliskową, o średnicy około 25 metrów. Woda jest tak czysta, że bardzo dobrze widać dno o niezwykle ciekawym zabarwieniu. Gdy się dobrze przyjrzymy to zauważymy w dnie pulsacyjny wypływ wody, który podnosi drobinki piasku. W misie źródliskowej istnieje wiele ciekawych gatunków wodnej roślinności. Ze źródła wypływa od 50 do 120 litrów wody na sekundę. Woda malowniczym strumieniem wpływa do koryta przepływającej nieopodal rzeki Dłubni.

 

Źródło Hydrografów w Imbramowicach
fot. 1007 Źródło Hydrografów

 

fot. 1006

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

 

Źródło hydrografów
fot. 1008

 

 

fot. 1009

Dłubniański Park Krajobrazowy na terenie którego znajduje się Źródło Hydrografów,  to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które zachwyca swoją różnorodnością i pięknem. Park położony jest na granicy Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Miechowskiej, co sprawia, że jest najbardziej na wschód wysuniętym ze wszystkich Jurajskich Parków Krajobrazowych. Niezwykła Przyroda i Krajobraz Park charakteryzuje się malowniczą rzeką Dłubnią, która stanowi jego “kręgosłup” i główną oś. Szeroka i urodzajna dolina Dłubni od wieków była zasiedlona przez ludzi, którzy zawdzięczali rzece swój byt. Dziś park oferuje bogactwo krajobrazów, od doliny rzeki po przylegające wierzchowiny, które razem tworzą niepowtarzalny obraz natury. Dłubniański Park Krajobrazowy został powołany do życia w 1981 roku i od tego czasu stanowi ważny element ochrony przyrody w Polsce

ZOBACZ NA MAPIE


Podoba Ci się któreś ze zdjęć? Nadawało by się jako obraz w Twoim domu lub pracy? Wyślij wiadomość do mnie, aby je nabyć.

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments