Żabniczanka

Żabniczanka

Beskid Żywiecki, znany ze swoich malowniczych krajobrazów i bogactwa przyrodniczego, skrywa wiele urokliwych miejsc. Jednym z nich jest potok Żabniczanka, który wije się między górami, dodając mu jeszcze więcej uroku. Ten niewielki, ale ważny potok, stanowi istotny element ekosystemu i jest atrakcją dla miłośników natury, turystów oraz mieszkańców.

 

potok Żabniczanka
fot. 1275 Potok Romanka, dopływ Żabniczanki, w Żabnicy Skałce – maj 2007

 

Żabniczanka bierze swój początek na wysokości około 1150 m n.p.m., tuż poniżej Przełęczy Pawlusiej, u północno-zachodniego skraju Hali Pawlusiej. Dalej, potok spływa w północno-zachodnim kierunku, tworząc głęboką dolinę, przez którą prowadzi droga do Żabnicy. Dolina ta, otoczona grzbietami Gronia, Abrahamowa, Suchego Gronia, Romanki, Prusowa, Boruczy i Palenicy, zachwyca malowniczymi widokami i bogatą florą i fauną. Ta górska rzeka, o długości 12,59 km, stanowi prawy dopływ Soły, dodając uroku krajobrazowi i oferując niezapomniane wrażenia turystyczne.

Potok Romanka, to malowniczy górski strumień, o długości ok. 4,5 km, dopływ Żabniczanki. Romanka bierze swój początek na zachodnich stokach masywu Romanki, na wysokości około 1320 m n.p.m. Początkowo spływa stromymi zboczami, tworząc kaskady i progi skalne, a następnie łagodnieje, przepływając przez łąki i lasy. Mapa

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

 

Zobacz też

 

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments