Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec – kwiecień 2017

 

Zamek Ogrodzieniec powstał w połowie XIV w. Gotycka budowla była siedzibą rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków. Doskonale umiejscowiona warownia była z trzech stron osłonięta przez wysokie skały, a na około otoczona kamiennym murem. Wjazd prowadził wąską szczeliną między skałami. W 1470 r. zamek kupili Ibram i Piotr Salomonowie, bogaci krakowscy mieszczanie. Przez następne lata zamek często zmieniał swoich właścicieli. W 1655 roku został częściowo spalony przez wojska szwedzkie, które stacjonowały w nim prawie dwa lata, rujnując znaczną część zabudowań. Kolejnym właścicielem został w 1669 roku Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski. Zamek ogrodzieniecki za jego panowania został częściowo odbudowany po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów.
W 1702 roku znowu znacznie ucierpiał wskutek pożaru, wznieconego przez wojska szwedzkie Karola XII, który strawił ponad połowę zamku. Praktycznie nie podjęto już jego odbudowy.

 

Zamek w Ogrodzieńcu

 

Około 1784 r. zamek w Ogrodzieńcu kupił Tomasz Jakliński, jednak nie dbając o jego stan techniczny, doprowadził do całkowitej ruiny. Ostatni mieszkańcy opuścili zrujnowaną warownię około 1810 r. Kolejnym właścicielem Ogrodzieńca był Ludwik Kozłowski. Ten zupełnie nie liczył się z zabytkową wartością budowli, niszcząc mury w celu pozyskania budulca i sprzedając zamkowe wyposażenie Żydom. Ostatnim właścicielem warowni była rodzina Wołczyńskich. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł na własność państwa. W 1949 roku rozpoczęto prace konserwatorskie, zmierzające do zachowania zamczyska w formie trwałej ruiny. Następnie po 1973 roku, udostępniono go turystom.

 

ZAMEK W OGRODZIEŃCU PO ZACHODZIE SŁOŃCA

 

 


Zobacz też:

 

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments