Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na Dolnym Śląsku. Nic dziwnego! Te cztery malownicze zbiorniki wodne, mieniące się różnymi barwami, zachwycają każdego, kto je odwiedzi. Jeziorka powstały w wyniku działalności górniczej. W XVIII i XIX wieku wydobywano tu piryt, a po zakończeniu wydobycia wyrobiska wypełniły się wodą. Z czasem, dzięki zawartym w skałach minerałom, woda przybrała różne barwy.

 

 

Rudawy Janowickie – niem. Landeshuter Kamm.  Jest to pasmo górskie znajdujące się we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Pasmo, którego najwyższym szczytem jest Skalnik (945 m n.p.m.), zajmuje powierzchnię prawie 90 km². Rudawy Janowickie po wojnie do roku 1947 nosiły nazwę Góry Łomnickie.

 

Kolorowe JeziorkaBłękitne Jeziorko – zwane również Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym.

 

Kolorowe jeziorka są to cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy. Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni pirytu, z których największa i najstarsza z 1785 roku, usytuowana była na terenie Purpurowego Jeziorka, nosiła nazwę Hoffnung. Pozostałe kopalnie nosiły nazwy: Neues Glück, która położona była na terenie obecnego Błękitnego Jeziorka oraz Gustav Grube to teren Zielonego Jeziorka. Piryt wydobywano tu w latach 1785–1925. Stawy swój kolor zawdzięczają składowi chemicznemu skał otaczających wyrobisko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ NA MAPIE

 

 

Kolorowe Jeziorka to nie tylko piękne widoki, ale również idealne miejsce na relaks i wędrówki. Wokół jezior wytyczono szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, prowadzące m.in. na szczyt Wielkiej Kopy, z której roztaczają się wspaniałe panoramy Karkonoszy. Jest to miejsce, które z pewnością zachwyci każdego. Bajeczne kolory jezior, malownicza sceneria i możliwość aktywnego wypoczynku sprawiają, że jest to idealny cel na wycieczkę dla całej rodziny.

 

Zobacz też: