Ruiny zamku w Miliczu

Ruiny zamku w Miliczu. Obok majestatycznego Pałacu Maltzanów w Miliczu, skryte wśród zieleni parku, znajdują się ruiny średniowiecznego zamku. Choć niegdyś była to imponująca warownia, dziś stanowi malownicze ruiny, niosące ślady dawnej historii.

.

Ruiny zamku w Miliczu
fot. 1341 Zamek w Miliczu

Pierwsze wzmianki o grodzie kasztelańskim w Miliczu sięgają już XII wieku. Początkowo należał on do arcybiskupa gnieźnieńskiego, a następnie przeszedł w ręce biskupów wrocławskich. W połowie XIV wieku książę oleśnicki Konrad I wykupił dobra milickie i to właśnie z jego inicjatywy powstał murowany zamek na planie nieregularnego wieloboku. Zamek otoczono murem obronnym i fosą, a w jego wnętrzu wzniesiono m.in. wieżę mieszkalną i kaplicę.

Przez stulecia zamek w Miliczu pełnił funkcję rezydencji książąt oleśnickich, a następnie rodu Maltzan. Stał się świadkiem wielu historycznych wydarzeń, od turniejów rycerskich i hucznych przyjęć po mroczne czasy wojen. Niestety, z biegiem czasu zamek podupadał. Pożary i zaniedbania doprowadziły do jego ruiny.

Do dziś z dawnego zamku zachowały się jedynie fragmenty murów obronnych, baszt i wież. Choć zamek nie jest udostępniony dla zwiedzających, jego malownicze ruiny stanowią popularny cel wycieczek spacerowiczów i miłośników historii. Spacerując po parku, można podziwiać pozostałości dawnej warowni.

Informacje dla turystów:

  • Ruiny zamku znajdują się w parku otaczającym Pałac Maltzanów w Miliczu.
  • Park czynny całą dobę. Dostęp do ruin zamku ograniczony.

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

 

Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments