Pałac Maltzanów w Miliczu

Pałac Maltzanów w Miliczu to ciekawy zabytek klasycystyczny, położony na terenie przylegającego parku krajobrazowego. Został wybudowany w latach 1797-1798 na zlecenie Joachima Karola Maltzana i przez wieki stanowił rezydencję rodu Maltzan, którzy od XVI wieku władali baronatem milickim.

.

Pałac Maltzanów w Miliczu
fot. 1344 Pałac Maltzanów w Miliczu

Pałac może zaciekawić swoją prostotą i elegancją. Zbudowany na planie prostokąta, z centralnym ryzalitem, odznacza się symetryczną fasadą zdobioną pilastrami i tympanonem. Mury pałacu przez lata były świadkami wielu historycznych wydarzeń. Od hucznych przyjęć i balów po dramatyczne momenty II Wojny Światowej, kiedy to pałac został częściowo zniszczony. Po wojnie odbudowany, mieścił szkołę leśną, a obecnie jest siedzibą Technikum Leśnego i Liceum Ogólnokształcącego.

.

Pałac Maltzanów w Miliczu
fot. 1342

.

Choć wnętrza pałacu nie są ogólnodostępne, warto odwiedzić to miejsce ze względu na jego architekturę i ładny ale średnio utrzymany park. Spacer alejkami parku, wśród starych drzew, to doskonały sposób na relaks. Obok pałacu znajdują się ruiny średniowiecznego zamku.

.

Milicz pałac
fot. 1343

ZOBACZ NA MAPIE

 

Milicz pałac
fot. 1345

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

 

Zobacz też:

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments