Zamek Tenczyn

Zamek Tenczyn a raczej ruiny tego zamku, znajdują się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w miejscowości Rudno, około 30 kilometrów od Krakowa. Jeszcze niedawno stały tu jedynie części murów oraz baszty, grożąc zawaleniem. Na szczęście w 2010 roku powstało Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn”, dzięki któremu rozpoczęto prace zabezpieczające i rekonstrukcyjne. Obecnie jest to chętnie odwiedzane, przez turystów w czasie weekendu, miejsce.

 

Zamek Tenczyn

 

Historia zamku zaczęła się w XIV wieku gdy pojawiła się informacja o istniejącym w tym miejscu drewnianym zamku, wybudowanym w około 1319 roku. Twórcą budowli był kasztelan krakowski Nawój z Morawicy. Wzniósł on największą na zamku wieżę, zwaną do dziś „Wieżą Nawojową”. Budowniczym zamku murowanego był syn Nawoja, Jędrzej, wojewoda krakowski i sandomierski. Na najwyższej części wzgórza wzniósł dalszy fragment zamku, w którym zamieszkał. On jako pierwszy przyjął nazwisko Tęczyński. Syn Jędrzeja, Jaśko, odnowił oraz rozbudował zamek. Ród Tęczyńskich doszedł do wielkiego znaczenia, w ich posiadaniu było 45 miejscowości. Do połowy XVI w. wygląd zamku nie ulegał większym zmianom. Dopiero w 1570 roku Jan Tęczyński znacznie przebudował obiekt. Zamek posiadał trzy skrzydła, otwarte w stronę zachodnią. Były one ozdobione renesansowymi attykami, gzymsami i krużgankami. Rozbudowa zamku trwała do początku XVII wieku.

 

Zamek Tenczyn

 

Dobre czasy zamku Tenczyn skończyły się w 1656 roku, gdy został spalony przez Szwedów. Na początku XVIII wieku majątek przeszedł na własność Adama Sieniawskiego, następnie właścicielem został książę August Czartoryski a po nim jego córka Izabela Lubomirska. Po potopie szwedzkim zamek w większej części został odbudowany i częściowo zamieszkany. W 1748 lub 1768 roku w wyniku uderzenia pioruna, na zamku wybuchł pożar. Od tego czasu zamek popadał w coraz to większą ruinę. W 1816 roku zamek stał się własnością Potockich herbu Pilawa i pozostał w ich rękach do wybuchu II wojny światowej.

 

Dalsza część po reklamie

 

Z związku ze sporymi trudnościami z osiągnięciem porozumienia pomiędzy różnymi szczeblami administracji publicznej, na początku XXI wieku zamek popadał w coraz większą ruinę. W 2008 roku powstało stowarzyszenie, które miało na celu nagłośnienie sytuacji w jakim stanie znajduje się zamek i zmuszenie władz lokalnych oraz centralnych do wywiązywania się z obowiązku ochrony tego zabytku. Rok później została wydana decyzja w sprawie unieważnienia decyzji o odebraniu zamku rodzinie Potockich w 1944 roku. W tym czasie ze względu na bardzo zły stan techniczny, zamek został zamknięty dla zwiedzających. W 2010 roku gmina Krzeszowice, która jest administratorem zamku, otrzymała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i rozpoczęła prace zabezpieczające. Dzięki temu zatrzymano proces degradacji zamkowych ruin. W 2016 roku zawarto porozumienie między Gminą Krzeszowice a spadkobiercami hr. Potockiego i zamek ponownie został otwarty dla zwiedzających.   Źródło informacji: wikipedia.org

 

Zobacz też

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments