Krzyżtopór

img_6961

 

Zamek Krzyżtopór, a właściwie ruiny rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi, budowany był w latach od 1621 do 1644 w trzech fazach. Do czasu powstania Wersalu, była to największa budowla pałacowa w Europie. Rezydencja w stylu włoskim typu palazzo in fortezza czyli połączenie wygody mieszkańców z funkcją obronną. Fundatorem oraz pierwszym właścicielem pałacu był Krzysztof Ossoliński – dworzanin królewski, poseł królewski oraz wojewoda sandomierski. Niestety Krzysztof Ossoliński zmarł nagle w rok po ukończeniu budowy.  Majątek odziedziczył jego syn Krzysztof Baldwin Ossoliński, który jednak niedługo później zginął w bitwie pod Zborowem w 1649 roku. Pałac został zajęty w czasie potopu przez Szwedów w październiku 1655 roku. Szwedzi zaraz po zajęciu fortecy wywieźli bogate wyposażenie pałacowych wnętrz.
Posiadłość została spalona w roku 1770 przez wojska rosyjskie w czasie obrony przez zwolenników Konfederacji Barskiej. Od tej pory rezydencja była już tylko piękną i niezamieszkaną ruiną. Kolejni właściciele nie zamierzali restaurować obiektu. Po II wojnie światowej ruiny przejął Skarb Państwa. W 1991 r. obiekt z wyznaczonymi szlakami udostępniono turystom.

 

Dalsza część po reklamie

 

Dzisiaj to jedne z najpiękniejszych ruin w Polsce. Niezwykle malownicza budowla, owiana wieloma legendami z czasów swej świetności. Fantastyczny klimat, genialna myśl architekta budowniczych. Robi ogromne wrażenie, można go zwiedzać godzinami, odwiedzając wiele tajemniczych zakątków. Doskonale prezentuje się zwłaszcza w słoneczny dzień. Na terenie obiektu znajdują się nowoczesne toalety oraz sklepik z pamiątkami. Obok pałacu znajduje się parking.

 

 

 


Zobacz też

0 0 votes
Twoja ocena
Subscribe
Powiadom o

Dziękuję za komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments